nevs

nawigator skończony

Po kilku tygodniach udało się dokończyć ostatnią większą pracę olejną pod tytułem navigator. Namalowałem też wersję drugą pracy lola oraz zamalowałem tło do pracy, której jeszcze nie nazwałem a która inspirowana jest wesołym miasteczkiem na miejscowym OSIR-rze w rodzinnym mieście.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

kadrowanie dosłowne

Niedzielne malowanie czyli taka mała forma, która chciałem namalować bo najbardziej i najprościej chyba pokazuje o co chodzi z obcinaniem odnóży.

akryl, papier 23x30, 05.03.2023 Wrocław, praca miała być unaocznieniem nieprzystawalności ludzkiego ciała do schematów i ograniczoności, tak w ogóle pojęcie granicy wydaje się być sztuczne a obraz na siłę - chcąc nie chcąc - ja zakłada, jest to kolejna praca, gdzie obiektami są wycięte puste miejsca.

nieprzystosowanie - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

prawie, prawie

Poniżej praca olejna, nad którą pracuję. Zaczęło się od małej formy akrylem na papierze. Później zapragnąłem przenieść to na płótno. Nie jest tak samo ale jest dobrze. Obecnie utlenia się druga warstwa - czekam na zdjęcie masek. Malując tę pracę przyszło mi do głowy, że byc może trochę zaklinam rzeczywistość - pozostawiając kluczowe elementy białe. Jakby chciało się potwierdzić ich nieistnienie.

no to w drogę - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

wreszcie oprawione

Długo czekała ta praca na oprawę w końcu dostała, grube solidne i proste deski. Nie cierpię ram ozdobnych i ogólnie za bardzo żadnych ozdobników.
Jest to druga odsłona tego tematu. Pierwsza na płótnie dostępna w galerii: https://www.otherart.pl/
Obecna była wcześniej dwa razy przemalowana, za drugim razem dostała jaśniejsze i prostsze tło.

Poniżej pierwsza wersja tej pracy.

alinoe i ryby - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

kilka ostatnich

Ostatnio zacząłem w Kłodzku pracę olejną, której tytułu jeszcze nie znam, a która jest transwestycją szkicu akrylem na większy format. Już od dawna chciałem to zrobić ale jakoś nie było czasu. Za tydzień - będę ją kończył. Na wszystko jest swój czas...Długo leżał u mnie zaczęty jeszcze w rodzinnym mieście olej na desce pod tytułem small alinoe i ryby. Format jest niewielki ale wymagał podmalowania kilku rzeczy oraz oprawy. Przy okazji jego "schnięcia", udało mi się namalować kilka mniejszych akryli.

navigator-Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

2022/2023

Takie dwa opisy moich ostatnich prac przychodzą mi do głowy.
Silosy w Strzelinie: praca akrylowa na papierze o wymiarach całkowitych (wraz z passe-partout), samo okno - 24x30 cm, tematem są silosy w Strzelinie usytuowane w bliskiej odległości od torów kolejowych, skąd właśnie stara się uchwycić je "w biegu" malunek. Jest to pierwsza moja praca w 2023 i jest kontynuacją moich poszukiwań tematu przy jednoczesnym jego schowaniu (elementy białe są zamaskowane i niezamalowane, pozostawione jako surowe).
Ptaki: olej na płótnie, prezencie od brata, jest to kontynuacja tematu, który nie istnieje (tytułowe ptaki są wycięte i pozostawione jako biel płótna). Kiedyś cierpiałem na pewnego rodzaju fobie - chciałem bowiem uzyskać bardzo jasne tony pracy ale im usilniej nad tym pracowałem tum większą czułem niemoc w tym względzie. Chyba dotąd uważam, że nie ma da się osiągnąć większej bieli niż ta, którą jest samo zagruntowane płótno. Poza ptakami, które krążą nad przewróconą maszyną rolniczą niczym sępy - praca przedstawia wieżowce - wzorowane na tych w kłodzku, w ujęciu bardziej syntetycznym oraz zbierające się i nabrzmiewające chmury.
Jest jeszcze praca wieżowce - akryl na papierze. Miała być bardzo prosta. Ostatnia w 2022.

silosy - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

nowy rok

Początek nowego roku jest dla mnie łaskawy. Zaczęło się od sprzedaży pracy i całkiem udanej, spontanicznej malowaniny widoku złapanego raptem dwa kilka dni wcześniej.

wyzwolenie - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

grudzień akrylowy

W grudniu dobrze się malowało akrylem, proste formy na papierze. Ogólnie dostrzegam, że nie chce mi się już tak bardzo starać. Pod koniec przymierzam się do jakiegoś obrazu olejnego ale to już na święta.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

plakat wystawy?

Jeszcze nie wiem dokładnie gdzie i kiedy ale coś będzie. Projekt plakatu.

Hidden places - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

wyjście na druty

Taki mały akryl w niedziele popołudnie...

wyjście na druty - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

Strony