nevs

małe podsumowanie

Korzystając z chwili wolnego zrobiłem małe podsumowanie prac z serii proste_obrazy. Zmieniłem tytuł na proste_obiekty, ponieważ słowo obraz wskazuje na cały widok, natomiast słowo obiekt jest bardziej adekwatne do maskowanej powierzchni. Pierwszą praca z tej serii było ŁUFO, do którego szkice były robione pod koniec 2021, dlatego tą datę przyjąłem jako początek serii, chociaż tak naprawdę sam obraz olejny powstał na początku 2022. Dotychczas jest namalowanych 20 i pół pracy. Poł - ponieważ obraz pod tytułem światło w nocy maluje się - albo raczej czeka na dokończenie - w Kłodzku. Tymczasowo wrzuciłem na podgląd mniejszy format akrylowy o tym samym tytule.
Pozostały dwie prace do namalowania: un_real - dla którego długo i daremnie szukałem odpowiedniego formatu. Ale już jest zakupiony. Nie żeby był jakiś dziwny, wręcz przeciwnie - bardzo popularny kwadrat, którego nigdy akurat nie było w sklepie. I praca pod tytułem martwy sezon - dla niej projekt nie jest jeszcze jasny ale bardziej chodzi o klimat i to nie w oklepanym znaczeniu braku ruchu w turystyce co bardziej o pustkę w znaczeniu ogólnym.

proste_obiekty _ Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

wieczorny plener

Ostatnie doświadczenia wskazują na to, że około godziny 16 jest najlepsza pogoda do jazdy na rowerze, Przy okazji można jeszcze coś na szybko naszkicować. Efekty poniżej.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

dwa robaki

Nie wiem czy to będzie jakiś cykl ale tak wyszło, że spotkałem na drodze ślimaka winniczka, bardzo lubię te ślimaki. Ale jak już go namalowałam - pouczył się trochę samotny. Więc powstała gąsienica, z której bym może coś się jeszcze wykluje.

dwa robaki - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

dwa akryle

Jestem mało promocyjny bo nie lubię spędzać czasu cyzelując zdjęcia i dbając o szczegóły. Uważam to za pewnego rodzaju fałszerstwo. Z innej jednak strony cieżko zobic zdjecie czarnej pracy tak, aby nie odbijało się w niej żadne światło i żadnych drobin nie było widać. Z tego tez powodu być może nie lubię faktur i błysku na obrazach. One po prostu przeszkadzają w patrzeniu. Prace olejne staram się malować tak, aby były jak najbardziej matowe.
Moje ostatnie prace z serii proste_obrazy zdają się potwierdzać takie wartości jak prostota, pewnego rodzaju surowość oraz toporność. Seria być może będzie nosiła tytuł- w poszukiwaniu tajemnicy - jako, że prace te zmierzają w kierunku nokturów i nastrojowości, ale takiej - jak myślę - bardziej zimnej i nostalgicznej. Pod spodem dwa szkice akrylem: jeden z nich - aura - jest powidokiem z koncertu Depeche Mode, który odbył się w sierpniu na stadionie narodowym w Warszawie. Drugi - światło w nocy - to przygotowania do pracy olejnej.

światło w nocy - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

jeden skończony

Obraz wyrzutnia skończony - detale poniżej. Pozostaje jeszcze poczekać aż boki podeschną i mam kolejne 4 pomysły, które czekają bo ostatnio maluję rozdarty pomiędzy dwoma pracowniami: w Kłodzku i we Wrocławiu.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

królik skończony

Ostatnio wiele się dzieje. Dwa wyjazdy plenerowe. Skończona praca królik oraz zaczęta nowa.

królik - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

salomot

Praca w przygotowaniu, literówka w tytule jest zamierzona. Jak zwykle będzie biały przedmiot.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

ostatnie prace

Wrzucam kilka ostatnich prac na raz bo nie za bardzo mam czas na aktualizację i opisywanie każdej kolejnej. Większy olej zatatuowany face maluje się w Kłodzku, tymczasem powstało kilka mniejszych form akrylem.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

podróż, światło, zabawa

Minęło trochę czasu od ostatniego wpisu, W tym czasie skończony został obraz pod tytułem człowiek po tamtej stronie płótna oraz powstały trzy akryle papierowe.
Pierwszy z nich - karuzela... - jest powidokiem dni kłodzka, drugi ma w sobie kontynuacje motywu podróży, dlatego zestawiam go na zdjęciu ze starą pracą.
Inspiracja stał się widok z kolejowego wagonu. Nie pierwszy raz zresztą. Ostatnia praca - healthy_rays - to bardzo stary projekt, który odgrzebałem na komórce. Być może będzie z tego coś na płótnie.

healthy_rays - Piotr Smogór
Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

od szkicu po skończony malunek

Pisząc skończony mam na myśli zostawiony czyli taki nie zadłubany. Ostatnio wolę aby prace zostały raczej nie skończone i otwarte niż czyste, sterylne i zamknięte.

Piotr Smogór - malarstwo, painting, art

Strony